Alıntı :

Benny Bernard, Ph.D.

 

Sr. Formulation Scientist of Metalworking Fluids, Contractual Work/Consulting

YARI SENTETİK BOR YAĞLARI MI ?   YOKSA  TAM SENTETİK BOR  YAĞLARI MI ?

Geçen yılın önemli bir bölümünde, yüksek performanslı ve özel tam sentetik su karışımı metal işleme sıvılarının formülasyonu üzerinde yoğun bir şekilde çalıştım ve özelliklerini, hem yarı sentetik sıvılar hem de piyasada bulunan tam sentetik MWF’lere göre en yüksek yağlama özelliklerine göre değerlendirdim. Deneyimlerimi özetleyeceğim ve ölçümlere ve gözlemlere dayalı gerçeklere odaklanan belirsiz pazarlama klişelerinden kaçınacağım.

Tam sentetik MWF’ler son birkaç yıldır giderek daha popüler hale geliyor ve çoğunlukla taşlama amaçlı orijinal basit sıvılardan hem çelikler hem de Al alaşımları üzerindeki ağır hizmet operasyonlarına, bazı durumlarda ayrıca sarı metallerin işlenmesi için de uygun evrensel sıvılara dönüştü. sıfırdan minimuma renklendirme.

Başlangıçta, “tamamen sentetik MWF” nin tanımına bakalım. İlk olarak, herhangi bir mineral veya bitkisel yağ / ester içermemelidir. Ancak, baz yağları değiştiren diğer baz yağlayıcılarda bazı nüanslar olabilir – bazı şirketler buna suda çözünür alkoksilatlı esterler içeren sıvıları derler. Şirketlerin çoğu, sıvılarının polimerler içerdiğini, yani genellikle özel PAG’ler içerdiğini söylüyor, ancak yukarıda belirtilen yağlayıcı maddeler olmadan bile tamamen sentetik MWF’ler de olabilir ve formüle ettiğim tüm çelik türlerinde son derece iyi çalışıyor. Bazı şirketler yeni terim olan “Neo-sentetik” MWF’leri uygulamaya koydu, ancak ayrıntılı bir açıklama yapmadı.

 

Tipik özellikleri nelerdir ve onlardan ne bekleyebilirsiniz?

 

-Su berrak olmalıdır, ancak bu her zaman su çözeltisinde tam olarak nasıl göründükleri değildir, bazen rakiplerin ürünlerinde biraz bulanık mikroemülsiyonlarla karşılaşabilirsiniz. Her neyse, yüksek derecede yarı saydamlık, işleme sürecini pencereden doğrudan izlemek için faydalıdır. Amacım her zaman kristal netliğinde çözümler formüle etmekti.

 

-genel olarak suda çözünür iyonik olmayan emülgatörler içermemelidirler, çok düşük köpüren ve küçük ilavelerde bile ortalamanın üzerinde köpüren su karışımlarına neden olsalar bile. Bazı durumlarda, formüle bazı EP / AW’lerin girmesine izin veren düşük köpüren yüzey aktif cisimlerinin küçük bir kısmını kullanarak kayganlıklarını artırdım, ancak sonunda bu yaklaşımdan kurtuldum. Bu aynı zamanda, soğutma sıvısının bakımına ve stabilitesine yardımcı olan çok iyi yabancı yağ reddine izin verir.

– hafif bir kokuları vardır, ayrıca formaldehit ayırıcılar içermezler.

– genel olarak, su içeriği değişebilir, ben konsantrelerdeki çok düşük su içeriğini tercih ederim, bu nedenle su karışımları, orta ila yüksek yağlı yarı sentetik MWF’lere (RF 1.1-1.2) çok benzer şekilde 1.0’ın biraz üzerinde kırılma indisine sahiptir.

-daha sert sularda iyi davranışa sahip, yağış veya diğer olumsuz olaylar gözlenmedi. Bazı rakiplerin aksine, su karışımı hazırlamak için demineralize su gerekli değildir.

– pH’ları oldukça düşük bir değere ayarlanabilir, bu cilt ve akciğer koruması ile dosttur ve yayınlanan bazı mantraların aksine, düşük pH’ta (8’in altında bile) mükemmel korozyon inhibisyonuna sahiptirler. Yine de herhangi bir bor içermedikleri için çok yüksek biorezistansları vardır.

-Al alaşımlarının zorlu işlenmesi (hem talaşsız hem de talaşsız) için kullanılabilirler, ancak burada yağlama değerleri mutlak üst yarı sentetik MWF’lerin çok az altındadır, ancak aynı şey rakiplerin en iyi tamamen sentetik MWF’leri için de geçerlidir. Bunun yakında değişebileceğini tahmin ediyorum, ancak daha fazla araştırma yapılmalı.

-Çok yüksek çekme mukavemetli çeliklerin işlenmesinde mutlak en iyi performans gösterenlerdir, şu ana kadar piyasada daha iyi yarı sentetik MWF’ler bulamadım. İşleme sürecinde düşük takım aşınmasını sağlamak için konsantrasyonlar şaşırtıcı derecede düşüktür (% 6), ancak bireysel ayar yapmanızı tavsiye ederim.

– Mükemmel özelliklerini hesaba katarak, en iyi yarı sentetik MWF’lere kıyasla daha yüksek fiyatları kabul etmeye hazır olmak gerekir ve bu, daha yüksek bileşen maliyetleri ve düşük su içeriğinden kaynaklanmaktadır.

 

Alıntı :

Benny Bernard, Ph.D.

 

Sr. Formulation Scientist of Metalworking Fluids, Contractual Work/Consulting